Redukcja zmarszczek

Zabiegi z użyciem Botoxu to obecnie jedne z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. W celu spłycenia zmarszczek jest stosowany od 1990 roku.
Procesowi starzenia się towarzyszy powstawanie dwóch typów zmarszczek: zmarszczek dynamicznych spowodowanych nadmierną aktywnością mięśni, do których należą także tzw. „lwie” zmarszczki, oraz zmarszczek statycznych, związanych z utratą przez skórę jej pierwotnej objętości, których przykładem są bruzdy nosowo-wargowe (półokrągłe linie podkreślające granicę pomiędzy policzkiem a okolicą ust). Powtarzające się wielokrotnie skurcze mięśni prowadzą do pojawienia się zmarszczek dynamicznych.
BOTOX to toksyna botulinowa wstrzykiwana do mięśni mimicznych. Powoduje ona zmniejszenie skurczu mięśni, dzięki czemu pokrywająca je skóra wygładza się. To nie chirurgiczny, prosty i bezpieczny zabieg. Botox ma zastosowanie szczególnie do usuwania zmarszczek na czole, bruzd między brwiami, „kurzych łapek” oraz do zmarszczek na szyi i dekolcie. Zabieg trwa ok.10 minut. Ból związany z iniekcją jest minimalny, jednak osoby bardzo wrażliwe mogą zostać przed zabiegiem znieczulone miejscowo. Do normalnej aktywności i codziennych obowiązków można powrócić zaraz po zabiegu.
Wyniki leczenia stają się widoczne w ciągu tygodnia od zabiegu, natomiast maksymalny efekt obserwuje się po upływie 5-6 tygodni po iniekcji. Stwierdzono, że efekt leczenia utrzymuje się do 4 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu. Przerwa pomiędzy kolejnymi zabiegami nie może być krótsza niż trzy miesiące. Nie kontynuując terapii, po upływie czasu jego działania, nasza skóra jest wypoczęta, gładka a zmarszczki nie są tak głębokie jak przed leczeniem. Dopiero z czasem wracają do wyglądu sprzed zabiegu.
Botox z powodzeniem wykorzystywany jest również w leczeniu nadpotliwości.