Leczenie trądziku

Terapia laserem jest bardzo skuteczna w leczeniu trądziku. Leczenie obejmuje serię zabiegów polegających na naświetlaniu obszarów dotkniętych trądzikiem. Zabiegi powtarzane są co 3-4 tygodnie aż do osiągnięcia poprawy. W typowych przypadkach jest to ok. 5 naświetlań, ale liczba zabiegów uzależniona jest od stanu skóry. Światło lasera powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian oraz zapobiega powstawaniu nowych. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry i działając na gruczoły łojowe ogranicza produkcję sebum.
Światło lasera ma też właściwości odkażające i obkurczające pory. Terapię laserową można stosować samodzielnie, a także w trakcie leczenia farmakologicznego (należy poinformować o przyjmowanych lekach). Działanie lasera można porównać do antybiotyku. Dodatkowym atutem IPL-a jest nie narażanie pacjenta na objawy niepożądane dla wątroby i żołądka jak w przypadku leków. Ponadto badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały osiągnięcie trzy razy szybszych efektów leczenia systemem IPL, niż w przypadku tradycyjnych metod (wyraźna poprawa zmian 60-80% po serii naświetlań przeprowadzonych w ciągu 3-4 miesięcy). Zabiegi wykonywane za pomocą IPL nie mają skutków ubocznych i nie wymagają rezygnacji z normalnego trybu życia po wykonanym zabiegu. Działanie IPL zgodne jest, więc z powszechnym trendem w świecie medycyny estetycznej by osiągać jak najlepsze efekty przy jak najmniejszej inwazyjności zabiegów.

Zasady postępowania po laserowym leczeniu trądziku:
• zabiegi należy powtarzać co 3-4 tygodnie. Wydłużenie przerwy między zabiegami może spowodować słabszy efekt zabiegu
• nie opalać się i bezwzględnie chronić skórę przed słońcem minimum przez jeden miesiąc po zabiegu oraz miesiąc przed zabiegiem
• nie wolno stosować: leków uczulających na słońce - dziurawca i nagietka kosmetyków i leków złuszczających (1 miesiąc po zabiegu)
• Przez kilka dni po zabiegu: nie stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu
• nie wycierać miejsc po zabiegu gąbką lub ręcznikiem
• nie drażnić skóry w okolicy zabiegu