Laserowe usuwanie owłosienia - epilacja

Rozmowa z dr Piotrem Drozdowskim, absolwentem Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL w Warszawie, członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, lekarzem medycyny estetycznej.

W ostatnich latach gabinety epilacji pojawiają się jak grzyby po deszczu. Co można powiedzieć na temat ich jakości?Z tym bywa bardzo różnie. Są gabinety znane i uznane, dbające o renomę, w których stosowane są najwyższej jakości urządzenia medyczne. Są to bardzo drogie, zaawansowane technologicznie sprzęty. W firmach tych pracują lekarze, którzy mogą zawsze skonsultować trudne przypadki, wykluczyć zaburzenia hormonalne itp. Lekarze mogą również, co najważniejsze, podjąć się leczenia ewentualnych powikłań, które choć rzadkie, zawsze mogą się zdarzyć. Niestety, w ostatnich latach pojawiło się mnóstwo gabinetów, w których stosowane są urządzenia niskiej jakości. Często są to chińskie urządzenia IPL. W gabinetach tych z reguły nie pracują lekarze, a osoby przeprowadzające zabiegi nie posiadają odpowiednich kwalifikacji.

Ale te gabinety proponują tanie usługi - może jest to alternatywa dla mniej zamożnych klientów?
- To są pozorne oszczędności. Po pierwsze ceny często podawane są w niezbyt jasny sposób, co powoduje, że wartość całkowitego zabiegu jest dużo wyższa. Po drugie, zabiegi przeprowadzane słabymi urządzeniami wymagają zawsze dużo większej liczby powtórzeń.

To jak klient ma wybrać odpowiedni gabinet, skoro na stronach internetowych wszystkich firm zajmujących się epilacją jest napisane, że posiadają rewolucyjny, najlepszy, najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt?
- To fakt, pacjenci stoją przed trudnym wyborem. Jest to spowodowane zalewem nieuczciwego marketingu. Jedną z najlepszych metod jest sprawdzenie ceny stosowanego urządzenia. Powszechnie wiadomo, że małe kwadratowe autko z Azji jest dużo tańsze i niestety również gorsze od wielkiej nowej niemieckiej limuzyny. Podobnie jest z urządzeniami medycznymi. Jeśli na stronie firmy jest nazwa urządzenia, to wystarczy poszukać dystrybutora. Jeśli nie ma nazwy, a jest stwierdzenie „używamy najlepszego na świecie urządzenia IPL” albo „stosujemy najlepsze urządzenie E-light” (to nazwa technologii, nie urządzenia), można sądzić, że firma nie posiada klasowego sprzętu.

Zatem gdzie warto poddać się temu zabiegowi?
- Nie ma wielu badań porównujących sprzęty do epilacji. Największa tego typu praca powstała w Niemczech. Grupa badawcza z Institute for Laser Research in Dermatology w Monachium opublikowała wyniki porównania skuteczności epilacji z użyciem różnych urządzeń medycznych: zwykłego IPL (nie mylić z marnym IPL), lasera aleksandrytowego, lasera diodowego oraz IPL drugiej generacji I2PL Ellipse.
Badania wykazały, że najniższą skutecznością cechuje się IPL, trochę lepszą laser aleksandrytowy. Bardzo dobre wyniki uzyskano z użyciem lasera diodowego. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zdobył I2PL Ellipse.
Dlatego, jeśli chcecie Państwo poddać się zabiegowi skutecznej epilacji, warto wybrać gabinet, który posiada I2PL Ellipse albo laser diodowy, taki jak np. LightSheer.
Tutaj warto nadmienić, że istotnym aspektem jest również komfort pacjenta. Większość laserów diodowych ma małą głowicę, więc zabieg trwa bardzo długo. Dlatego warto wybrać ośrodek dysponujący sprzętem o dużej głowicy zabiegowej.

Czy faktycznie należy unikać zabiegów w gabinetach, w których nie pracują lekarze medycyny estetycznej?
- Tak. Dla własnego bezpieczeństwa. Niejednokrotnie zajmowałem się leczeniem powikłań po zabiegach prowadzonych przez niewykwalifikowany personel. Najgorsze jest to, że osoby te zajmują się nie tylko epilacją,
ale również np. leczeniem zmian naczyniowych, fotoodmładzaniem itp. To jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Pacjent niewłaściwie zakwalifikowany może ponieść w wyniku takiego zabiegu więcej strat, niż korzyści. Pamiętam pacjentkę, która chciała sobie pozamykać rozszerzone naczynka na nogach w gabinecie, w którym stosowano złej jakości IPL, a osobą przeprowadzającą zabieg była kosmetyczka. Zmiany na nogach tej pacjentki kwalifikowały się albo do terapii laserem, albo do skleroterapii, a nie do IPL. Nie mogąc sobie poradzić z zamknięciem tych naczyń, kosmetyczka zastosowała zbyt dużą gęstość energii i poparzyła pacjentkę.

Reasumując – przy wyborze odpowiedniego miejsca do przeprowadzenia zabiegu epilacji, należy szukać renomowanego ośrodka, w którym stosowane
są urządzenia takie jak I2PL Ellipse bądź laser
diodowy o dużej głowicy zabiegowej. Powinien to być ośrodek dający możliwość przeprowadzenia
konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.