Uczulenie na jedzenie

Od dawna wiadomo, że spożywanie niektórych pokarmów może mieć znaczący wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu.W czasach, gdy na co dzień zjadamy produkty wysoce przetworzone, żywność ma jeszcze większy wpływ na stan naszego zdrowia.Czy to możliwe, że należysz do osób cierpiących na nietolerancję pokarmową?

Anna Gdowik, dietetyk

 

Kiedy pojawiają się objawy, które trudno jest przypisać konkretnej jednostce chorobowej, często leczy się je doraźnie, co nie doprowadza niestety do wyjaśnienia przyczyny ich pojawienia się. Problemy te mogą być spowodowane nietolerancją pokarmową.


Czy nietolerancja to alergia?


Alergia pokarmowa jest zazwyczaj gwałtowną reakcją immunologiczną organizmu na konkretny pokarm z udziałem podwyższonego stężenia przeciwciał z grupy IgE. Jej objawy są widoczne niemal natychmiast - może pojawić się rumień, duszności, świąd, wymioty. W określonych przypadkach może nawet dojść do zgonu.
Nietolerancja pokarmowa jest natomiast immunologiczną reakcją organizmu z udziałem przeciwciał z grypy IgG. Jej objawy nie są dostrzegalne natychmiastowo - mogą pojawić się nawet do trzech dni po spożyciu pokarmu i trwać tygodniami. Dlatego też określenie, który produkt nie jest tolerowany przez organizm bywa dość trudne.
Jednym ze sposobów reagowania organizmu na substancje szkodliwe jest wytwarzanie przeciwciał, które w normalnych warunkach łączą się z białkami z pokarmów, tworząc kompleksy eliminowane przez układ odpornościowy. Jeśli jednak nasz organizm jest przeciążony, wtedy takie kompleksy mogą gromadzić się w przewodzie pokarmowym czy też w stawach, wywołując objawy nietolerancji pokarmowej.
Problemy zdrowotne, u których podłoża tkwić może nietolerancja pokarmowa:
• nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma, częste zapalenia oskrzeli
• wzdęcia, zaparcia, biegunki, otyłość, zespół nadwrażliwego jelita, celiakia, mukowiscydoza, nieżyt żołądka, zapalenie jelit, zespół złego wchłaniania
• atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wysypki, pokrzywka, egzema, świąd skóry
• problemy z zajściem w ciążę
i jej donoszeniem
• niepokój, depresja, zespół deficytu uwagi (ADHD), bezsenność, zespół przewlekłego zmęczenia, migrena, zespół hiper aktywności, bóle głowy
• artretyzm, bóle mięśni, fibromialgia
• moczenie nocne mimowolne, zatrzymanie wody w organizmie, obrzmienia
• nadwaga lub niedowaga,  choroby tarczycy


Testy na nietolerancję


W rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych, których przyczyny trudno zdiagnozować, może nam pomóc zrobienie testu na nietolerancję pokarmową, a konkretnie określenie produktów, które wywołują objawy chorobowe. Test wykaże podwyższone stężenie przeciwciał IgG przeciwko konkretnemu pokarmowi, np. papryce, ziemniakom, wołowinie itd.
Produkty, które mają znacząco negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, powinniśmy wyeliminować z diety na minimum trzy miesiące. W tym czasie nasz organizm będzie miał możliwość, aby się oczyścić i zregenerować.
W niektórych jednostkach chorobowych, np. w chorobie Hashimoto, zmiana diety może spowodować poprawę wyników laboratoryjnych, co wiąże się z obniżeniem dawek leków i poprawą samopoczucia.
Cena testu uzależniona jest od tego ile produktów żywnościowych będzie badał (od ok. 400 zł za test podstawowy do nawet 2000 zł przy pełnym pakiecie produktów spożywczych). Wyniki testów podstawowych możemy poznać już po około godzinie - są to zazwyczaj panele zawierające do 60 najpopularniejszych składników pokarmowych takich jak: pomidor, mleko, soja, seler, orzechy, ryby, cytrusy, gluten, jaja, ryż, kakao, truskawki, grzyby itp. Ustalenie wyników testów bardziej szczegółowych, zawierających pakiety nawet 300 składników pokarmowych, wymaga więcej czasu - okres oczekiwania na wynik wynosi kilka dni.


Gdzie wykonać test?


Testy na nietolerancję pokarmową możemy wykonać w gabinecie lekarskim lub dietetycznym, po oddaniu odpowiedniej ilości krwi (dla testów podstawowych jest to kropla krwi z palca). Testy mogą być wykonywane u wszystkich osób powyżej trzeciego roku życia. 
Warto w siebie zainwestować i przekonać się, jak proste do rozwiązania mogą okazać się nasze problemy zdrowotne, bo jak mawiał Lukrecjusz „co dla jednego jest pokarmem, jest trucizną dla drugiego”.

Zmiana diety codziennej na dietę eliminacyjną powinna być opracowana
i kontrolowana przez dietetyka. Dzięki temu unikniemy niedoborów składników pokarmowych.