Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to nieoperacyjna metoda usuwania miejscowych otłuszczeń ciała. Stosujemy ją najczęściej w okolicy podbródka, bioder, brzucha, pleców, ramion i kolan. Metoda ta jest stosunkowo nową gałęzią w medycynie estetycznej, znaną szerzej od roku 2003. Należy jednak zaznaczyć, że lipoliza iniekcyjna nie jest to metoda odchudzania, ale bardzo skutecznej redukcji miejscowych otłuszczeń, trudnych do usunięcia np. poprzez ćwiczenia fizyczne.
W wyniku zabiegu zmniejszone zostają lokalne skupiska tkanki tłuszczowej. Dobre efekty estetyczne daje lipoliza podwójnego podbródka czy tzw. chomików po bokach żuchwy. W przypadku bioder czy brzucha uzyskujemy redukcję obwodu o kilka centymetrów. Podobne efekty można osiągnąć również w przypadku lipolizy iniekcyjnej innych obszarów: pośladków, ud, wałeczków na plecach, ramion, kolan. Otłuszczenia zostają usunięte trwale i nie odtwarzają się, pod warunkiem że pacjent nie dopuści do znacznego wzrostu masy ciała.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa około 20 minut. Podany preparat rozpuszcza błony komórek tłuszczowych, w wyniku czego tłuszcz przybiera konsystencję płynną, a następnie zostaje usunięty przez układ limfatyczny organizmu. Po zabiegu lipolizy pacjent od razu może podjąć swoje codzienne aktywności życiowe.
Bezpośrednio po iniekcji odczuwane są lekkie swędzenie i krótkotrwałe pieczenie. Przez najbliższe kilka dni po lipolizie może być widoczne zaczerwienienie i obrzęk na obszarze poddanym zabiegowi. Skóra będzie lekko bolesna i tkliwa. Stan ten jest normalną reakcją organizmu na zabieg, nie wymaga specjalnego postępowania i ustępuje samoistnie. Mogą też wystąpić krwiaki, jak po każdym nakłuciu skóry. W razie dolegliwości bólowych można przyjmować doustnie preparaty paracetamolu, ale na ogół nie jest to konieczne.
Terapię prowadzimy w cyklu, który trwa kilka do kilkunastu tygodni. Zazwyczaj potrzebne są 3 do 4 zabiegi lipolizy iniekcyjnej wykonywane w odstępie 2 do 3 tygodni.
Efekty widoczne są zazwyczaj po drugim lub trzecim zabiegu, choć u niektórych osób widać je już po pierwszej lipolizie. Po kilku dniach od zabiegu tkanka staje się bardziej miękka, a jej konsystencja galaretowata. Stan ten utrzymuje się przez około 10 dni, po których zauważamy pierwsze oznaki redukcji tłuszczu. Pełen efekt lipolizy iniekcyjnej stabilizuje się w ciągu 2-3 tygodni po ostatnim zabiegu w cyklu.
Reakcja organizmu na lipolizę iniekcyjną jest zróżnicowana i ma charakter osobniczo zmienny. Szybkość redukcji otłuszczeń rożni się zarówno pomiędzy pacjentami, jak i pomiędzy różnymi obszarami u jednej osoby.
Po zabiegu korzystne jest wykonywanie masażu. Najlepszy będzie drenaż limfatyczny, wykonany przez specjalistę- endermologia. Bardzo wskazane jest wprowadzenie niskotłuszczowej diety oraz wykonywanie ćwiczeń aerobowych.